Alimente care curăță ficatul de grăsime: Ghid complet pentru un ficat sănătos
50 de focare de pestă porcină pun în pericol fermele şi gospodăriile din 15 judeţe
După criza mieilor, aproape 50 de focare de pestă porcină pun în pericol fermele şi gospodăriile din 15 judeţe. Cel mai recent caz a fost descoperit în Olt, unde a început deja sacrificarea a mii de animale bolnave.
Cum românii consumă tot mai multă carne de porc - aproape 40 de kilograme pe an, de personă - importurile cresc vertiginos.
O fermă din Scorniceşti, judeţul Olt, vinde carne şi produse din carne, în mai multe lanţuri de magazine din ţară. 30 de mii de porci era crescuţi aici înainte de descoperirea focarului.
După ce au luat probe, specialiştii de la Centrul Local de Combatere a Bolilor au decis că 5.800 de animale trebuie sacrificate.
De altfel, din 2023, specialiştii veterinari au renunţat la sacrificările în masă, după ce s-a dovedit că unele animale pot fi salvate. Acum, exemplarele sănătoase sunt separate de cele bolnave.
Aşa s-a procedat şi la ferma din Tufeni, tot în judeţul Olt, unde au fost omorâte, acum două luni, 40 de mii de capete.
Pe o rază de 13 kilometri, în jurul unui focar confirmat, nimeni nu mai are voie să vândă porci vii sau carne de porc.
De la începutul anului, în România au fost înregistrate 97 de focare de pestă porcină. 51 sunt şi acum active. 10 sunt în ferme.
Anul trecut, la noi au fost sacrificaţi peste 74 de mii de porci, din cauza bolii. Recordul nedorit a fost atins în 2021, când au fost omorâte peste 645 de mii de animale.
România este cel mai mare importator de carne de porc din Europa Centrală și Balcani, potrivit unui studiu al Departamentului pentru Agricultură al SUA.
Aducem mai ales din Germania şi Ungaria. De pildă, în 2023, am importat astfel de produse în valoare de peste un miliard de euro.
Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.
NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.
Site-ul www.ziarebotosani.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.